Ομάδες γονέων (2022-23)

Ομαδες γονέων

To  Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας Καλλίπολις πρόκειται να υλοποιήσει το επόμενο χρονικό διάστημα ομάδες για γονείς παιδιών και εφήβων στην Πάτρα με δωρεάν συμμετοχή. Μέσα από συζήτηση και πρακτικά παραδείγματα από την καθημερινότητα της οικογένειας ο στόχος είναι να ενισχυθούν οι γονείς στον ρόλο τους και να βελτιώσουν τις σχέσεις με τα παιδιά τους.

Από την εμπειρία μας, διαβεβαιώνουμε τους γονείς των μαθητών μας ότι η συμμετοχή στις ομάδες γονέων του Κέντρου Πρόληψης "Καλλίπολις" οδηγεί σε απτά αποτελέσματα που βοηθούν στην καλύτερη διαχείριση της ευαίσθητης ηλικίας των μαθητών μας.

Ενισχυτική διδασκαλία (2022-23)

Ενισχυτική Διδασκαλία στα Γυμνάσια

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες)
2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες),
3) Μαθηματικά (3 ώρες),
4) Φυσική (1 ώρα),
5) Χημεία (1 ώρα),
6) Αγγλικά (2 ώρες)

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες
όλων των τάξεων του Γυμνασίου που

υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Τα μαθήματα γίνονται δια ζώσης (απόγευμα ~15:00-18:00) στο πλησιέστερο Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (ΣΚΑΕ)

Αιτήσεις μέχρι  Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2022
[Υποβολή αιτήματος από γονείς-κηδεμόνες]

Σχετικά Έγγραφα: Εγκύκλιος

2η εβδομάδα προσαρμογής (2022)

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων σε συνεργασία με τους μαθητές του σχολείου μας και την ευλογία του πατέρα Κωνσταντίνου βελτιώνουν τον προαύλιο χώρο.

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

[ δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την δενδροφύτευση ]

Το σχολείο παραμένει το δεύτερο σπίτι των μαθητών μας και το προσέχουν...

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 31 επισκέπτες και κανένα μέλος