ΜΥΣΤΙΚΗ ΛΕΞΗ

Posted in Ανακοινώσεις

Στα προσωπικά email των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας έχουν αποσταλεί οι ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ που μπορεί να χρησιμοποιηθούν από τους καθηγητές του σχολείου μας για την ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ των μαθητών μας την επόμενη εβδομάδα.

Παρακαλούμε να συνδεθείτε εγκαίρως στη διεύθυνση
με τους κωδικούς του ΠΣΔ και να ακολουθήσετε τις οδηγίες

(*) το Σαββατοκύριακο ας οργανώσουμε κατάλληλα τον χρόνο μας ώστε να "αποτοξινωθούμε" από την έντονη χρήση εργαλείων Τεχνολογίας και Επικοινωνίας συμμετέχοντας-οργανώνοντας κατάλληλες δραστηριότητες  (π.χ διάβασμα, μουσική, οικογενειακές δραστηριότητες, πεζοπορίες  κλπ)

Ενισχυτική διδασκαλία (2020-21)

Έναρξη προετοιμασίας για την Ενισχυτική Διδασκαλία στα Γυμνάσια

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες)
2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες),
3) Μαθηματικά (3 ώρες),
4) Φυσική (1 ώρα),
5) Χημεία (1 ώρα),
6) Αγγλικά (2 ώρες)

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που
υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Τα μαθήματα γίνονται στο πλησιέστερο Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (ΣΚΑΕ) ή με τηλεκπαίδευση

Αιτήσεις μέχρι 27 Νοεμβρίου
[Υποβολή αιτήματος από γονείς-κηδεμόνες]

Σχετικά Έγγραφα: Εγκύκλιος, ΦΕΚ, ΥΔ

Αναστολή λειτουργίας σχολικής μονάδας

Posted in Ανακοινώσεις

Ολες οι εκπαιδευτικές, παιδαγωγικές και διοικητικές λειτουργίες του σχολείου μας διεξάγονται πλέον από απόσταση λόγω των μέτρων για την προστασία μας από την επιδημία Covid-19.

Προετοιμασία μαθητών και μαθητριών

1. Αναζήτηση των προσωπικών κωδικών πρόσβασης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
             (*) έχουν παραδοθεί εγγράφως στους γονείς-κηδεμόνες

2. Εγγραφή στο μάθημα "Σχολικό Έτος 2020-21" (κάνε κλικ εδώ)
               (*) πρόσβαση στο πρόγραμμα μαθημάτων, στα δωμάτια των καθηγητών/τριών, σχετικές ανακοινώσεις.
                     ΠΡΟΣΟΧΗ: διαβάστε την 3η Υπενθύμιση μέσα στο μάθημα αυτό

3. Αν έχετε απορίες ή θέλετε διευκρινήσεις συμπληρώστε την σχετική φόρμα
            [ Υποβολή ερωτημάτων - αναζήτηση διευκρινήσεων ]

Έναρξη μαθημάτων από απόσταση