Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Υ.Π.Α.Ι.Θ.Α)

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

Το σχολείο μας σε συνέχεια του υπ’ αριθμ. πρωτ.   127719/ΓΔ4/7-11-   2023   εγγράφου της   Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης με     τίτλο:  «Διοργάνωση Εκδηλώσεων &     Δράσεων   με αφορμή την     Παγκόσμια   Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία», συμμετέχει στην   εκδήλωση   του Υπουργείου Παιδείας,     Θρησκευμάτων και Αθλητισμού που θα   διενεργηθεί  τη Δευτέρα 04/12/2023 και ώρα   10.00-14.00 και θα   προβληθεί σε ζωντανή   μετάδοση στο κανάλι Youtube του Υπουργείου   στον   εξής   σύνδεσμο: https://youtube.com/live/0cmVqNzApLw   Ο τίτλος της δράσης μας: "Χαρτογραφώντας την Προσβασιμότητα     Μπορεί ο συμμαθητής μου με αμαξίδιο να έρθει στο σχολείο; "    (προβολή βίντεο) Η δράση μας υλοποιήθηκε στα πλαίσια Πανελλήνιου   Μαθητικού Διαγωνισμού με τη δημιουργία χαρτών arcgis από την ομάδα μας   Οι ενεργοί Έφηβοι Πολίτες του 20ου Γυμνασίου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους:   Μανωλοπούλου Κ.,  Παπαδάτου Ι.

Βραδιά ερευνητή 2023-24

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

Την  Παρασκευή στις 29 Σεπτεμβρίου 2023 στο Ξενοδοχείο   Βυζαντινό (στον πεζόδρομο της Ρ. Φεραίου), από τις 18.00 έως   τις  22.00, πραγματοποιείται η εκδήλωση «Βραδιά του Ερευνητή»,   η  οποία λαμβάνει χώρα ταυτόχρονα σε 25 χώρες (350   Ευρωπαϊκές πόλεις και 7 πόλεις στην Ελλάδα).

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι επισκέπτες, μικροί και μεγάλοι, θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον κόσμο της Έρευνας και της Τεχνολογίας μέσα από διαδραστικά πειράματα, ερευνητικά παιχνίδια, καλλιτεχνικά δρώμενα και όχι μόνο!

Η διοργάνωση γίνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Για περισσότερες πληροφορίες συνδεθείτε στο

Ανακύκλωση Ηλεκτρονικών Συσκευών

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

Την Δευτέρα 11/4/22 ολοκληρώθηκε η δράση ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών. Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ κάδος παραδόθηκε σε ειδικό συνεργείο του Δήμου Πάτρας.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ μικροσυσκευών

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές, τους γονείς και τους καθηγητές της σχολικής μας κοινότητας που ανταποκρίθηκαν αλλά και τον κ. Αργύρη (καθαριστή) που με ζήλο φροντίζει  για την καθαριότητα του σχολείου μας.

(*) ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ κάδος συνεχίζει πλέον το ταξίδι του στο επόμενο σχολείο.

[ Λέμε την Γνώμη μας ] + [ Δείτε Φωτογραφίες ]

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 19 επισκέπτες και κανένα μέλος