"Γιατί η Ελλάδα;"

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

Πέμπτη 3/3/2022

Οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 παρακολουθησαν το ντοκυμαντέρ του ελληνιστή Πέντρο Ολάγια με τίτλο "Γιατί η Ελλάδα?" που αναφέρεται στην Αρχαία Ελλάδα και στον πολιτισμό της καθώς και στη βαθιά επίδραση που άσκησε στον Ευρωπαϊκό  πολιτισμό.

ZABERDAS

Συντονισμός δράσης
κ. Ζαβέρδας Βασίλειος (φιλόλογος) και κ. Τσαρούχα Χριστίνα (φιλόλογος)

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην Ελλάδα του μύθου, της τέχνης, της φιλοσοφίας, της ποίησης και να συνειδητοποιήσουν το ρόλο της Αρχαίας Ελλάδας ως κοιτίδα του παγκόσμιου πολιτισμού. Ακολούθησε την προβολή του ντοκιμαντέρ γόνιμος και επικοδομητικός διάλογος μεταξύ μαθητών, με τον καθοδηγητικό ρόλο των διδασκόντων ,στον οποίο εκφράστηκαν διάφορες απόψεις πάνω σε θέματα που αφορούν την ελληνική γλώσσα, την επιστήμη , την τέχνη, τη δημοκρατία.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 47 επισκέπτες και κανένα μέλος