Συμμετοχές σε διαγωνισμούς ζωγραφικής, κινηματογράφησης και φωτογραφίας

on . Posted in Συμμετοχές σε διαγωνισμούς

Το σχ. έτος 2023-24, οι μαθητές των περιβαλλοντικών προγραμμάτων "Ανακαλύπτοντας το περιβάλλον μέσα από τις τέχνες" και "Η Τέχνη του Περιβάλλοντος", καθώς και γενικότερα οι μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια των μαθημάτων της Βιολογίας και των τριών τάξεων, έλαβαν μέρος στους παρακάτω διαγωνισμούς ζωγραφικής, κινηματογράφησης και φωτογραφίας:

Διαγωνισμός Φωτογραφίας«Αποτυπώνω τα  υδατικά οικοσυστήματα του τόπου μου

10ος Πανελλήνιος Φωτογραφικός Διαγωνισμός με θέμα «ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ»

14ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema… διάβασες;;»

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής με τίτλο: «Δείξε μας την καρδιά σου»

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής με τίτλο «Βιώσιμη τροφή - Βιώσιμος πλανήτης. Γίνε η ΑΡΧΗ!»

Διαγωνισμός Ζωγραφικής «Βραδιά του Ερευνητή 2024».

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βασιλική Χρυσανθακοπούλου (Βιολόγος)

Διαγωνισμός προσβασιμότητας

ΕΞΩΦΥΛΟ

Χαρτογραφώντας την προσβασιμότητα (Βιωματική μάθηση)

Την Δευτέρα 3/4/2023 και ώρα 10.00 π.μ - 14.00μ.μ η εθελοντική ομάδα του σχολείου μας-μαθητές από Α,Β,Γ Τάξη, στο πλαίσιο Πανελλήνιου Διαγωνισμού, πραγματοποίησαν περιήγηση στο κέντρο της Πόλης μας για συλλογή και καταγραφή δεδομένων προσβασιμότητας και άλλων δυσχερειών, που παρεμποδίζουν την ελεύθερη και ασφαλή μετακίνηση με αμαξίδιο ατόμων με κινητικά προβλήματα υπό την καθοδήγηση του κ.Φεσσιάν Γεράσιμου (Στέλεχος Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Μέλος της Εθνικής Αρχής Προσβασιμότητας, Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής Προσβασιμότητας του ΥΠ.ΠΕ.). Η καταγραφή στοιχείων έγινε με τη χρήση της εφαρμογής fieldmaps του λογισμικού χαρτογράφησης ArcGis με μεγάλο ενθουσιασμό από τους μαθητές μας και με ιδιαίτερο σεβασμό και αγάπη προς το συνάνθρωπο...

1ος Μαθητικός Διαγωνισμός ΜΛΥΣ

on . Posted in Συμμετοχές σε διαγωνισμούς

AlanTuring 1Ολοκληρώθηκε ο προκριματικός του 1ου Μαθητικού Διαγωνισμού  Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης - Alan Turing. Συνεχίζουμε στην ημιτελική φάση (...και γιατί όχι και στην τελική) που θα γίνει την Παρασκευή 15/4 στο φιλόξενο Πειραματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών.

[ Λέμε την Γνώμη μας ] + [ Δείτε Φωτογραφίες ]

Τους μαθητές προετοιμάζουν οι εκπαιδευτικοί
κ. Γιαννίση Μαρία (ΠΕ03) και κ. Νικολάου Παρασκευή (ΠΕ03)

Συνδεδεμένοι επισκέπτες