ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΕΕΕΕΚ ΑΧΑΪΑΣ - 20ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ)

on . Posted in Παρουσιάσεις/Επισκέψεις τρίτων

«Η απόκτηση Εν συναίσθησης,η  Ψυχολογική Ενδυνάμωση, η Αύξηση αυτοπεποίθησης, η Χαρά, η  Αλληλοαποδοχή, η Σύνδεση-Επικοινωνία», αξίες που προάγουν την Ψυχική Υγεία του ατόμου εντός και εκτός σχολείου, ήταν ο σκοπός της συνάντησης, που έγινε στον χώρο του σχολείου μας την Πέμπτη 7/12/2023 (9.00-11.30) μεταξύ των  μαθητών του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αχαΐας και του 20ου Γυμνασίου, στο πλαίσιο ανάπτυξης σχεδίου δράσης της ενδοσχολικής αξιολόγησης. Οι μαθητές συμμετείχαν σε ενδιαφέρουσες βιωματικές δραστηριότητες που τους άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις, καθώς κατασκεύασαν από κοινού Χριστουγεννιάτικες κάρτες, σελιδοδείκτες, στολίδια. Συμμετείχαν επίσης σε μία προσομοίωση του παραολυμπιακού αθλήματος («μπότσια») και απόλαυσαν μοναδικές στιγμές συνεργασίας και αλληλοσεβασμού σε ένα περιβάλλον αμοιβαίας ανάτασης, ανατροφοδότησης. Τέλος αντάλλαξαν θετικά μηνύματα και δεσμεύτηκαν να ξανασυναντηθούν.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και εμψυχωτές.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΔΡΑΣΕΩΝ

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ Κ, ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ Ι, ΜΠΟΥΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ στο ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

on . Posted in Παρουσιάσεις/Επισκέψεις τρίτων

"ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ για ένα ΑΣΦΑΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ"
Δευτέρα 8/5/2023

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Πανούτσο Δημήτριο, ΑΣΤΥΝΟΜΟ Β' και προϊστάμενο του τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αχαίας για την εμπεριστατωμένη παρουσίαση των προβλημάτων/κινδύνων του διαδικτύου. Αν και οι έρευνες αποδεικνύουν ότι μόνο το 2% του διαδικτύου αφορά σε κινδύνους ενώ το 98% αφορά στις θετικές του πλευρές, οι μαρτυρίες πραγματικών περιστατικών μας σοκάρουν, μας προβληματίζουν και μας ενεργοποιούν. Για μια ακόμη φορά αναδείχθηκε η ανάγκη της ΠΡΟΛΗΨΗΣ και η εισήγηση του Αστυνόμου μας βοήθησε να σχηματοποιήσουμε τις ενέργειες πρόληψης που αφορούν κυρίως την οικογένεια.

Χρήσιμες συνδέσεις

Την εκδήλωση συντόνισαν τα μέλη του σχεδίου δράσης για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
κ. Οικονόμου Κωνσταντίνα (ΠΕ78), κ. Γιαννίση Μαρία (ΠΕ03) και κ. Πανουσοπούλου Θεοφανεία (ΠΕ86)

ΑΣΤΡΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

on . Posted in Παρουσιάσεις/Επισκέψεις τρίτων

ΑΣΤΡΟΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΤΡΑΣ «ΩΡΙΩΝ»

Την Παρασκευή 17/3/2023 το σχολείο μας είχε την τιμή να φιλοξενήσει την Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας «Ωρίων». Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να τηλεσκοπήσουν, να ουρανογραφήσουν και να συζητήσουν με τα μέλη του «Ωρίων» για θέματα Αστρονομίας και Αστροφυσικής.

Τη δράση καθοδήγησαν ο κος Αργύρης Δρίβας (φυσικός και υπεύθυνος καθηγητής της eclass του «Ωρίων») και ο κος Γιώργος Παναγιώτου (Υπεύθυνος εξορμήσεων). Βοηθός τους ήταν ο μαθητής μας Μάριος- Άρης Πατρίκιος, ο οποίος κατετάγη στην 9ηθέση του 28ουΠανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής, κάνοντας την σχολική μας κοινότητα περήφανη.

Την εκδήλωση συντόνισε η εκπαιδευτικός
 κ. Χρυσανθακοπούλου Βασιλική (ΠΕ04.04)

Συνδεδεμένοι επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 34 επισκέπτες και κανένα μέλος