Ευαισθητοποίηση για το πρόβλημα της θαλάσσιας ρύπανσης.

on . Posted in Εκδηλώσεις - Δράσεις

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 πραγματοποίησαν τον Δεκέμβριο του 2023 και τον Απρίλιο του 2024 δράσεις καθαρισμού της παραλίας του Ρίου (Ακταίο), σε συνεργασία με την περιβαλλοντική οργάνωση WWF. Τα παιδιά συνέλλεξαν και κατέγραψαν τα απορρίμματα που βρήκανε και καταχώρησαν τα δεδομένα τους στη βάση δεδομένων της WWF.

Η διαδικασία παρακολούθησης των θαλάσσιων απορριμμάτων βασίστηκε στο πρωτόκολλο του Ελληνικού Κέντρου Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.), ενώ η υλοποίηση του προγράμματος βασίζεται στον μηχανισμό ευαισθητοποίησης πολιτών και παρακολούθησης των θαλάσσιων απορριμμάτων «Adopt a beach» του Προγράμματος των Ηνωμένων Εθνών για το Περιβάλλον (UNEP).

Επίσης, οι μαθητές του Γ1 σε συνεργασία με το τμήμα Γ3, πραγματοποίησαν μια δεύτερη δράση στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, κατά την οποία κατηγοριοποίησαν τις πλαστικές συσκευασίες που έφεραν από το σπίτι τους με κριτήριο τον αριθμό σήμανσής τους και καταφέρνοντας έτσι να διακρίνουν ποιες συσκευασίες μπορούν να ανακυκλώνονται και ποιες είναι βλαβερές για την υγεία τους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βασιλική Χρυσανθακοπούλου (Βιολόγος), Ελένη Βλασσοπούλου (Γαλλικών) και Κωνσταντίνα Οικονόμου (Κοινωνικών Επιστημών)

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Υ.Π.Α.Ι.Θ.Α)

on . Posted in Εκδηλώσεις - Δράσεις

Το σχολείο μας σε συνέχεια του υπ’ αριθμ. πρωτ.   127719/ΓΔ4/7-11-   2023   εγγράφου της   Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης με     τίτλο:  «Διοργάνωση Εκδηλώσεων &     Δράσεων   με αφορμή την     Παγκόσμια   Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία», συμμετέχει στην   εκδήλωση   του Υπουργείου Παιδείας,     Θρησκευμάτων και Αθλητισμού που θα   διενεργηθεί  τη Δευτέρα 04/12/2023 και ώρα   10.00-14.00 και θα   προβληθεί σε ζωντανή   μετάδοση στο κανάλι Youtube του Υπουργείου   στον   εξής   σύνδεσμο: https://youtube.com/live/0cmVqNzApLw   Ο τίτλος της δράσης μας: "Χαρτογραφώντας την Προσβασιμότητα     Μπορεί ο συμμαθητής μου με αμαξίδιο να έρθει στο σχολείο; "    (προβολή βίντεο) Η δράση μας υλοποιήθηκε στα πλαίσια Πανελλήνιου   Μαθητικού Διαγωνισμού με τη δημιουργία χαρτών arcgis από την ομάδα μας   Οι ενεργοί Έφηβοι Πολίτες του 20ου Γυμνασίου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους:   Μανωλοπούλου Κ.,  Παπαδάτου Ι.

Βιολογία και Τέχνη (σχ. έτος 2022-23)

on . Posted in Εκδηλώσεις - Δράσεις

Όταν η αγάπη των παιδιών για το μάθημα της Βιολογίας και της τέχνης της Φωτογραφίας και του Κινηματογράφου συνδυάζονται, οι μαθητές μας δημιουργούν αριστουργήματα!

Οι μαθήτριες Βένια Σύριου, Γκεσιάνα Τόσκα, Αναστασία Αποστολοπούλου, Αθανασία Πετρούτσου, Ιωάννα Αλεξανδρή και Ειριάνα Τερλεπάνη αποτύπωσαν με τον φωτογραφικό φακό τους την ομορφιά των λουλουδιών, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο μια υπέροχη αφίσα-κολάζ φωτογραφιών.

Η αγάπη περίπου 30 μαθητών μας για τη Βιολογία και τον κινηματογράφο είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας ταινίας μικρού μήκους με τίτλο: «Νικώντας τον… ανίκητο εθισμό», η οποία πραγματεύεται το καυτό θέμα του εθισμού. Μέσα από την ταινία αυτή τα παιδιά μας, αφού μελετήσουν τα θέμα επιστημονικά, μας διδάσκουν το πώς, χρησιμοποιώντας τον εθισμό μας, μπορούμε να τον…νικήσουμε.

Συγχαρητήρια στα υπέροχα παιδιά μας!!!

Συνδεδεμένοι επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 33 επισκέπτες και κανένα μέλος