ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ "Θεόδωρος Αγγελόπουλος"

on . Posted in Συμμετοχές σε Φεστιβάλ, Ημερίδες, Συνέδρια, κ.ά.

Το 20ο Γυμνάσιο Πάτρας στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος»

Τις καλύτερες των εντυπώσεων άφησε η κινηματογραφική ταινία μικρού μήκους: "Νικώντας τον ανίκητο... εθισμό" στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος» το Σάββατο 24/06/2023, ενθουσιάζοντας το κοινό που την παρακολούθησε.
Η ταινία δημιουργήθηκε από ομάδα μαθητών της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας, έχοντας ως θέμα τον εθισμό και το πώς μπορούμε να τον νικήσουμε. Μέσα από αυτή την εμπειρία, τα παιδιά διασκέδασαν, αποκόμισαν επιστημονικές γνώσεις και γνώρισαν την υπέροχη τέχνη του κινηματογράφου.

Στους μαθητές μας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!
Μπράβο σας παιδιά!

Τους μαθητές μας συντόνισε η εκπαιδευτικός
Χρυσανθακοπούλου Βασιλική (ΠΕ04.04)

Φεστιβάλ Ειδικής Αγωγής

on . Posted in Συμμετοχές σε Φεστιβάλ, Ημερίδες, Συνέδρια, κ.ά.

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την Παρασκευή 2/12/2022, Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Περιφερειακό Φεστιβάλ Ειδικής Αγωγής στα Παλαιά Σφαγεία με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση. Οι μαθητές παρακολούθησαν εισηγήσεις, θεατρικά δρώμενα, βιωματικά εργαστήρια και επισκέφτηκαν εκθέσεις με δημιουργίες μαθητών και μαθητριών με αναπηρία, από όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης.

[Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση ]

[ Λέμε την Γνώμη μας ]

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί
Μανωλοπούλου Κ. (φιλόλογος), Παπαδάτου Ι. (Πολιτικός Μηχανικός), Γιαννίση Μ. (Μαθηματικός)

100 Χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή

on . Posted in Συμμετοχές σε Φεστιβάλ, Ημερίδες, Συνέδρια, κ.ά.

1. Ιστορία (από την Συνθήκη των Σεβρών έως την ενσωμάτωση των προσφύγων στην Ελλάδα)
  2. Πνευματική ανάπτυξη (εκπαίδευση όλων των βαθμίδων, πνευματική και επιστημονική παραγωγή)
  3. Πολιτιστική δημιουργία (υλική και άυλη πολιτιστική κληρονομιά)
  4. Καθημερινός βίος (ήθη – έθιμα, τρόπος ζωής, κοινωνική οργάνωση, οικονομία)