Βιωματική Μάθηση στην Ιστορία

Posted in Δραστηριότητες

οπλα7(Ιστορία Γ Γυμνασίου):Ο Ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αιώνα έως αρχές του 20ου.

Στο πλαίσιο της πρόσληψης της ιστορικής γνώσης μέσα από τη βιωματική μάθηση, μέλη   του Ιστορικού Εθνολογικού Μουσείου Πατρών από το Άγημα Αρμάτων και  Παραδοσιακής    Ελληνικής Φορεσιάς του Σκακιστικού Ομίλου Πατρών συμμετείχαν μετά   από πρόσκληση της κ. Μανωλοπούλου Κων/νας (φιλολόγου) σε μια κοινή εκπαιδευτική   επιμορφωτική     Δράση με τους μαθητές της Γ ' Γυμνασίου παρουσιάζοντας τις ιδιωτικές   συλλογές τους :1) πιστά αντίγραφα τοπικών ενδυμασιών,(χωρικός,αστός,αγωνιστής 1821). 2)άρματα και πολεμικά μέσα- αλλά και σημαντικά είδη οικιακής -πολεμικής χρήσης της καθημερινής ζωής των Ελλήνων Αγωνιστών.

[ Λέμε τη Γνώμη μας ]

Ημέρα ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Posted in Δραστηριότητες

ΣυμμετέχουSaferInternetμε στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου ακολουθώντας τη δράση"Create, connect and share respect: A better internet starts with you" μαζί με  το τμήμα Δικαιωμάτων του Παιδιού του Συμβουλίου της Ευρώπης
(Council of Europe).

ΠΑΙΞΤΕ το ΠΑΙΧΝΙΔΙ
(Τμήμα Δικαιωμάτων του Παιδιού, Συμβούλιο της Ευρώπης)

SaferGame

Δοκιμάστε τις ικανότητές σας...γιατί ίσως να νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα!
Είτε είστε ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ (dear students), είτε είστε ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (dear parents and teachers),
το Διαδίκτυο κρύβει πολλές εκπλήξεις :-)

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ RUN GREECE 2017

Posted in Δραστηριότητες

ryn greeceΜε μεγάλη χαρά το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στους αγώνες δρόμου "Run Greece", μια πρωτοβουλία του ΣΕΓΑΣ, που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 8 Οκτωβρίου 2017και στήριξε  μια πολύ σημαντική αθλητική διοργάνωση.Πιο σημαντικός όμως σκοπός των διοργανωτών, αλλά και όλων μας, ήταν  η κοινωνία και οι πολίτες να συμμετέχουν ενεργά, να βγούν όλοι στους δρόμους, να δοκιμάσουν έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και να λάβουν μέρος σε αυτή τη μεγάλη γιορτή. Ο αθλητισμός συμβάλει ώστε ο άνθρωπος να γίνεται ενεργητικός και δραστήριος. Η συστηματική άσκηση, η οργανωμένη σωματική δραστηριότητα ακονίζει τη σκέψη, ευνοεί τη διάθεση και τη βούληση, εξασφαλίζει τη στοιχειώδη ποιότητα ζωής για τον άνθρωπο.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

run 2