Ευαισθητοποίηση για το πρόβλημα της θαλάσσιας ρύπανσης.

on . Posted in Εκδηλώσεις - Δράσεις

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 πραγματοποίησαν τον Δεκέμβριο του 2023 και τον Απρίλιο του 2024 δράσεις καθαρισμού της παραλίας του Ρίου (Ακταίο), σε συνεργασία με την περιβαλλοντική οργάνωση WWF. Τα παιδιά συνέλλεξαν και κατέγραψαν τα απορρίμματα που βρήκανε και καταχώρησαν τα δεδομένα τους στη βάση δεδομένων της WWF.

Η διαδικασία παρακολούθησης των θαλάσσιων απορριμμάτων βασίστηκε στο πρωτόκολλο του Ελληνικού Κέντρου Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.), ενώ η υλοποίηση του προγράμματος βασίζεται στον μηχανισμό ευαισθητοποίησης πολιτών και παρακολούθησης των θαλάσσιων απορριμμάτων «Adopt a beach» του Προγράμματος των Ηνωμένων Εθνών για το Περιβάλλον (UNEP).

Επίσης, οι μαθητές του Γ1 σε συνεργασία με το τμήμα Γ3, πραγματοποίησαν μια δεύτερη δράση στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, κατά την οποία κατηγοριοποίησαν τις πλαστικές συσκευασίες που έφεραν από το σπίτι τους με κριτήριο τον αριθμό σήμανσής τους και καταφέρνοντας έτσι να διακρίνουν ποιες συσκευασίες μπορούν να ανακυκλώνονται και ποιες είναι βλαβερές για την υγεία τους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βασιλική Χρυσανθακοπούλου (Βιολόγος), Ελένη Βλασσοπούλου (Γαλλικών) και Κωνσταντίνα Οικονόμου (Κοινωνικών Επιστημών)

Συνδεδεμένοι επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 32 επισκέπτες και κανένα μέλος