Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

on . Posted in Η ιστορία του σχολείου μας

Το 20ο Γυμνάσιο Πάτρας ιδρύθηκε το έτος 1986.

Μέχρι το σχολικό έτος 1997-98 συστεγαζόταν με το 44ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας, όπου λειτουργούσε σε δύο βάρδιες (πρωινή - απογευματινή). Τον Σεπτέμβριο του 1998 μετεγκαταστάθηκε σε νέο κτήριο, επί της Ηρακλείδου 4 -στο οποίο παραμένει έως σήμερα- λειτουργώντας πλέον μόνο σε πρωινή βάρδια.

Το Γυμνάσιό μας ξεκίνησε την πορεία του έχοντας 6 τμήματα μαθητών. Ωστόσο, πλέον διαθέτει 11 τμήματα, διότι συν τω χρόνω το πλήθος των μαθητών αυξήθηκε και έφτασε να ανέρχεται περίπου στα 250 άτομα.

Οι μαθητές μας, αν και τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του σχολείου προέρχονταν μόνο από την περιοχή της Περιβόλας και του Νέου Σουλίου, πλέον προέρχονται και από τις περιοχές: Καρυά, Πουρναρόκαστρο, καθώς και από τμήματα των περιοχών: Μπεγουλάκι, Κουκούλι και Εγλυκάδα.

Ο Σύλλογος των διδασκόντων του σχολείου μας αποτελείται από περίπου 30 καθηγητές, μόνιμους και αποσπασμένους, οι οποίοι καλύπτουν όλες τις υπάρχουσες ειδικότητες.

Συνδεδεμένοι επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 181 επισκέπτες και κανένα μέλος