Το Εικοστό Γυμνάσιο "πηγαίνει " κινηματογράφο

Όταν κοινωνική ευαισθησία και τέχνη συνδυάζονται, διατρανώνονται μηνύματα κοινωνικά και πανανθρώπινα, όπως αυτά που σηματοδοτεί η 3η Δεκεμβρίου

"Παγκόσμια Ημέρα Των Ατόμων Με Αναπηρία".

Το σχολείο μας τίμησε την ημέρα ανοίγοντας τις πόρτες του στην 7η τέχνη και φιλοξενώντας τη δραματική ταινία αμερικανικής παραγωγής  2001 " I am Sam" (Το όνομά μου είναι Σαμ, σκηνοθεσία :Jessie Nelson,σενάριο :Jessie Nelson, Kristine Johnson). Μαθητές και εκπαιδευτικοί βίωσαν το συναίσθημα της σκοτεινής κινηματογραφικής αίθουσας και εσωτερίκευσαν το νόημα της ημέρας ανεβαίνοντας ένα ακόμα σκαλί στο αξιακό τους σύστημα.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν στο να γίνει αυτή η ημέρα ξεχωριστή!

Συντονιστική Ομάδα Εκπαιδευτικών
κ. Σταθοπούλου (καλλιτεχνικών), κ. Τσαμπακάλου (φιλόλογος), κ. Σκέντζου (μουσικός),
κ. Θεοδωροπούλου (οικιακής οικονομίας)

[ Ανατροφοδότηση ]
[ Λέμε την Γνώμη μας ] + [ Φωτογραφίες από την Εκδήλωση ]

"Φυτώριο Ιδεών" :Η οικολογική συνείδηση "ανθίζει" στο σχολείο μας.

Το σχολείο μας, ως χώρος διάπλασης προσωπικοτήτων και συνειδήσεων, ευαισθητοποιεί οικολογικά  τους μαθητές και τις μαθήτριες προτρέποντάς τους να συμμετάσχουν σε πρόγραμμα δεντροφύτευσης του προαύλιου χώρου του.

ΚΗΠΟΣ

Φόρμα ανατροφοδότησης
[ λέμε την γνώμη μας ]

(*) ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές και στις μαθήτριες που ανταποκρίθηκαν αλλά και στις οικογένειές τους που ενθάρρυναν το εγχείρημα.

Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ δημιουργεί ΤΕΧΝΗ

ΓεωμετρίαΜελετώντας τα Ευκλείδεια γεωμετρικά αντικείμενα (σημεία, ευθύγραμμα τμήματα, ημιευθείες και ευθείες), οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α4 έλυσαν το πρόβλημα:

« Πόσες ευθείες περνούν από 15 σημεία πάνω στο επίπεδο;»

...με δύο τρόπους έναν γεωμετρικό και έναν εικαστικό. Το τελικό αποτέλεσμα αποτελείται από μαθητικές δημιουργίες που συνθέτουν έναν μουσαμά, 1.18x0.85, που πλέον κοσμεί την είσοδο του σχολείου μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 20 επισκέπτες και κανένα μέλος