Προστατεύω τον εαυτό μου από την Κακοποίηση

on . Posted in Αγωγή Υγείας

DSC 0052Το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας Ανθρώπινα Δικαιώματα του σχολείου μας διοργάνωσε και πραγματοποίησε στις 17/2/2016 μέσω της Δευεροβάθμιας Εκπαίδευσης και σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού» Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών για το φαινόμενο της παιδικής κακοποίησης εντός και εκτός του οικογενειακού περιβάλλοντος,

τις χαρακτηριστικές ενδείξεις του, τις συνέπειες καθώς και τους τρόπους παρέμβασης για την πρόληψη του φαινομένου και γενικότερα την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών.

Οι μαθητές μας αφού άκουσαν την αφήγηση μιας αληθινής ιστορίας ενός κακοποιημένου ανήλικου παιδιού από την υπεύθυνη ψυχολόγο και υιοθετώντας βιωματικούς ρόλους κακοποίησης παιδιού από τον παραβατικό πατέρα του, κατανόησαν τις συνέπειες της ψυχοσωματικής υγείας αλλά και τον αντίκτυπο στην κοινωνική προσωπικότητα του παιδιού, που κρύβει μια τέτοια βίαιη συμπεριφορά μη συνειδητοποιημένων γονιών. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες πρόληψης τέτοιων φαινομένων, όπως επίσης για τη δυνατότητα προστασίας των Δικαιωμάτων τους.

Ευχαριστούμε πολύ την κ Τσονοπούλου για την αμεσότητα στη μετάδοση της βιωματικής γνώσης τόσο ευαίσθητων θεμάτων

Η υπεύθυνη προγράμματος
Μανωλοπούλου Κ φιλόλογος