2ο βραβείο στην ομάδα του 20ου Γυμνασίου Πάτρας στο διαγωνισμό G.P. Φυσικών Επιστημών
![grand5](/autosch/joomla15/images/grand5.jpg)
Οι αγώνες Επιστημονικού Πολιτισμού, στους οποίους συμμετέχουν μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της Αχαΐας, διοργανώνονται για να αναδειχθεί η συμβολή όλων των επιστημονικών κλάδων (Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωλογίας) στην ανάπτυξη των φιλικών προς το περιβάλλον τεχνολογιών και για να επισημανθεί η ανάγκη ορθής χρήσης των τεχνολογιών.
Στα χαρακτηριστικά του θεσμού των GP συγκαταλέγονται η δημοφιλία του, ο ανταγωνισμός, το παιχνίδι, η απόκτηση και η επιβράβευση της γνώσης και η αρτιότητα των νέων τεχνολογιών, η οποία καθηλώνει και συναρπάζει παίκτες και θεατές.Τα μετάλλια κατέκτησαν:
ΓΥΜΝΑΣΙΑ:
4ο Γυμνάσςιο Αιγίου (ΧΡΥΣΟ)
20ο Γυμνάσιο Πατρών (ΑΡΓΥΡΟ)
Μουσικό Γυμνάσιο Πατρών (ΧΑΛΚΙΝΟ)
ΛΥΚΕΙΑ
1ο ΓΕΛ Πατρών (ΧΡΥΣΟ)
ΓΕΛ Καμαρών (ΑΡΓΥΡΟ)
Μουσικό ΓΕΛ Πατρών (ΧΑΛΚΙΝΟ)
Εκ μέρους του 20ου Γυμνάσιου συμμετείχε η τριμελής ομάδα των μαθητών, Σπανόπουλου Δημήτρη της Γ΄ τάξης, Χατζίδη Ιωάννας της Γ΄ τάξης και Μανωλόπουλου Παναγιώτη της Β΄ τάξης με συντονιστές καθηγητές , το κ. Δημόπουλο Βασίλειο, Φυσικό, το κ. Ντινόπουλο Παναγιώτη ,Γεωλόγο και τη κ.Παπαδάτου Ιωάννα, Τεχνολόγο.
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ![grand6](/autosch/joomla15/images/grand6.jpg)
![grand6](/autosch/joomla15/images/grand6.jpg)
![grand4](/autosch/joomla15/images/grand4.jpg)
![grand7](/autosch/joomla15/images/grand7.jpg)
![grand9](/autosch/joomla15/images/grand9.jpg)