Στέγη Γραμμάτων"Κωστής Παλαμάς"και "9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας"

on . Posted in Διδακτικές Επισκέψεις

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 μαζί με τους διακριθέντες μαθητές και μαθήτριες της Β Γυμνασίου (Δημητρούκα Παναγιώτη, Γιατρά Δημήτρη, Μαυρομμάτη Βασίλη, Μόσχο Άγγελο, Μπεκρή Μαρία, Πανίτσα Δημήτρη, Σαρρή 'Αννα, Χριστοπούλου Ευγενία) οι οποίοι συμμετείχαν στον  Λογοτεχνικό-Εικαστικό Ψηφιακό Διαγωνισμό του Συνδέσμου Φιλολόγων Νομού Αχαίας 2018-19  με θέμα"Το Σπίτι που Γεννήθηκα" από το ομώνυμο ποίημα του Κ. Παλαμά, πραγματοποίησαν Διδακτική Επίσκεψη την Πέμπτη (11/4/2019) στο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ως επισκέπτες στην Έκθεση των Μαθητικών Δημιουργιών που φιλοξενείται στη "Στέγη Γραμμάτων Κωστής Παλαμάς". Αρχικά ξεναγήθηκαν στους χώρους της οικίας του ποιητή, θαύμασαν την έκθεση ιστορίας του κτιρίου, τα κειμήλια, το φωτογραφικό υλικό από τη ζωή του ποιητή, ενημερώθηκαν για τη βιβλιοθήκη των Αχαιών Λογοτεχνών και απόλαυσαν τα Μαθητικά Ψηφιακά Διηγήματα και Εικαστικά έργα. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το "Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίσς"(Αγορά Αργύρη) και παρακολούθησαν Μαθητικές Δημιουργίες αποτυπωμένες στον Ψηφιακό κόσμο μέσα από τη μαγεία της Επιστήμης της Πληροφορικής και Τεχνολογίας.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Υπεύθυνες για την υλοποίηση της Διδακτικής Επίσκεψης   ήταν η
κ. Μανωλοπούλου Κωνσταντίνα (φιλόλογος) και η κ. Τσαμπακάλου Νίκη (φιλόλογος)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ