Η "Σταχομαζώχτρα" Χριστουγεννιάτικο Δρώμενο

on . Posted in Εκδηλώσεις - Δράσεις

Η "Σταχομαζώχτρα" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

xr3  Η θεατρική ομάδα του 20ου Γυμνασίου Πατρών έστειλε το δικό της μήνυμα Αγάπης για τις Άγιες μέρες των Χριστουγέννων μέσα από το θεατρικό Δρώμενο Η Σταχομαζώχτρα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντησε Διασκευή της κ. Παυλοπούλου Νίκης σε Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας στις 22 Δεκεμβρίου 2017 και στην οποία παρευρέθηκαν γονείς,εκπρόσωποι του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιβόλας,και άλλοι επίσημοι καλεσμένοι.

Την παράσταση συντόνισε η κ. Μανωλοπούλου Κωνσταντίνα,σε συνεργασία με τον κ. Μπαιρακτάρη Χρήστο,σκηνοθέτη και ηθοποιό, μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιβόλας.Την ευθύνη της οργάνωσης της Χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης ανέλαβε ο Διευθυντής του σχολείου μας κ.Χριστακούδης Χρήστος με  μέλη της μαθητικής κοινότητας.

xr2a

• xr4a
  • xr6a
  • xr7a
  • xr8a
  • xr10a
  • xr9a

Σε αυτή την εποχή της κρίσης, στραφήκαμε προς τον Παπαδιαμάντη, ακολουθώντας την προτροπη του Ελύτη στο Άξιόν Εστι «Μνημονεύετε Διονύσιο Σολωμό και Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη», γιατί  ο Παπαδιαμάντης μας μιλά για τη βαθύτερή μας ταυτότητα.

- Τα ίδια θέματα που έβρισκε ο Παπαδιαμάντης μπροστά του, μας συντροφεύουν  και σήμερα περίπου αναλλοίωτα και ίσως πολύ πιο έντονα.

Ο Παπαδιαμάντης, μας καλεί να κάνουμε μαζί του μια στροφή προς τα εμπρός, δηλαδή προς Ανατολάς, προς τα εκεί από όπου ανέτειλε το Φως και από όπου το αναμένουμε να έρθει ξανά για να φωτίσει το ξέφραγο αμπέλι που είμαστε».

Συγχαρητήρια στη θεατρική και εικαστική ομάδα αλλά και στο μουσικό σχήμα του σχολείου μας

Ευχαριστούμε θερμά τον  κ. Χριστακούδη Χ .Διευθυντή του σχολείου μας για τη εμπιστοσύνη που μας έδειξε,

τον κ.Χρήστο Μπαιρακτάρη για την θεατροπαιδαγωγική του παρέμβαση ,

την κ. Χαιδοπούλου Νίκη για την προσφορά Χριστουγεννιάτικων δώρων