Διδακτικές επισκέψεις στην Εστία Επιστημών και στο Τμήμα Βιολογίας (σχ. έτος 2023-24)

on . Posted in Διδακτικές Επισκέψεις

Οι μαθητές του τμήματος Γ3 στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής επισκέφτηκαν την Εστία Επιστημών στο Πλατάνι. Εκεί έλαβαν μέρος στην Αλληλεπιδραστική Έκθεση με θέμα: “Αναζητώντας τους νόμους της Φυσικής”. Τα παιδιά, αφού μελέτησαν τα εκθέματα, κλήθηκαν να λύσουν ένα γρίφο Μαθηματικών και Φυσικής, τον οποίο κατόπιν παρουσίασαν στο κοινό.

Το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου μας ήταν ο δεύτερος τόπος που επισκέφτηκαν τα παιδιά του Γ3, στα πλαίσια της δράσης: «Τα σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο». Εκεί ξεναγήθηκαν στο εργαστήριο του Τομέα Γενετικής, Βιολογίας Κυττάρου και Ανάπτυξης, όπου παρακολούθησαν παρουσιάση με θέματα που αφορούν τον κλάδο της Μοριακής Bιολογίας.

Οι μαθητές, μέσα από αυτές τις δύο διδακτικές επισκέψεις απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες που αφορούν τις επιστήμες της Βιολογίας και της Φυσικής. Επίσης αποκόμισαν εμπειρία για τον τρόπο εργασίας σε ένα επιστημονικό εργαστήριο Βιολογίας.

Υπεύθυνoι καθηγητές: Βασίλειος Δημόπουλος (Φυσικός) και Βασιλική Χρυσανθακοπούλου (Βιολόγος)

Συνδεδεμένοι επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 79 επισκέπτες και κανένα μέλος