ΑΡΧΙΚΗ

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ιστορικό

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

1.  Μέλη της βιβλιοθήκης μπορούν να γίνουν οι μαθητές, οι καθηγητές και το προσωπικό του σχολείου. Επίσης οι απόφοιτοι του σχολείου και εξωτερικοί χρήστες υπό προϋποθέσεις.

2.  Για κάθε μέλος εκδίδεται κάρτα μέλους της Σχολικής Βιβλιοθήκης.

3.  Η κάρτα μέλους ισχύει για μια σχολική χρονιά και μπορεί να ανανεώνεται κάθε χρόνο. Τα μέλη έχουν το δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης (αναγνωστήριο, φωτοτυπίες, δανεισμοί).

4.  Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν το υλικό που τους ενδιαφέρει στα ράφια ή με τη χρήση του προγράμματος ΑΒΕΚΤ, με τη βοήθεια της υπεύθυνης της βιβλιοθήκης. Το υλικό της συλλογής διατίθεται για φωτοτυπίες, για διάβασμα στο αναγνωστήριο (εσωτερικός δανεισμός) και για διάβασμα στο σπίτι δανεισμό (εξωτερικός δανεισμός).

5.  Η βιβλιοθήκη είναι δανειστική για όλο το υλικό της, εκτός από τις εγκυκλοπαίδειες, τα λεξικά και τις πολυτελείς εκδόσεις, που διατίθενται μόνο για εσωτερικό δανεισμό.

6.  Οι χρήστες αφήνουν τις τσάντες τους στον ειδικό χώρο στην είσοδο της βιβλιοθήκης. Σε όλους τους χώρους της βιβλιοθήκης (βιβλιοστάσια – αναγνωστήριο - υπολογιστές) τα μέλη - χρήστες οφείλουν να τηρούν ησυχία. Δεν επιτρέπεται η κατανάλωση ποτού και φαγητού.

7.  Οι χρήστες δεν επανατοποθετούν στα ράφια τα βιβλία αλλά τα αφήνουν με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.

8.  Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Κάθε μέλος μπορεί να δανειστεί ταυτόχρονα μέχρι δύο (2) βιβλία για δεκαπέντε (15) το πολύ ημέρες. Τα βιβλία που έχουν αυξημένη ζήτηση δανείζονται για λιγότερες ημέρες, όσο χρόνο διαρκεί η αυξημένη ζήτησή τους.

9.  Τα μέλη έχουν το δικαίωμα ανανέωσης του δανεισμένου υλικού, μία φορά για επτά ημέρες, με την προϋπόθεση ότι αυτό δεν έχει ζητηθεί από άλλο χρήστη. Για την ανανέωση ο χρήστης θα πρέπει να ενημερώνει την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.

10. Οι χρήστες που είναι χρεωμένοι με ληξιπρόθεσμο υλικό δεν έχουν δικαίωμα άλλου δανεισμού. Σε περίπτωση καθυστέρησης ενημερώνεται η διεύθυνση του σχολείου. Το υλικό πρέπει να παραδίδεται αυτοπροσώπως στον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης.

11. Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το δανεισμένο υλικό δεν μεταφέρεται σε άλλο μέλος, ο καθένας δανείζεται για τον εαυτό του. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει υλικό, υποχρεούται να το αντικαταστήσει, ή αν αυτό δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο να καταβάλλει το αντίτιμο της αξίας του.

12. Τα μέλη στη λήξη της σχολικής χρονιάς πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επιστρέψει στη βιβλιοθήκη (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουν αντικαταστήσει) το υλικό που δανείσθηκαν. Οι μαθητές δεν μπορούν να πάρουν ενδεικτικό ή απολυτήριο αν δεν έχουν επιστρέψει στη βιβλιοθήκη το δανεισμένο υλικό.

13.  Η ιδιότητα του μέλους μπορεί να ανασταλεί με απόφαση της υπεύθυνης στην περίπτωση που δεν τηρείται ο κανονισμός λειτουργίας.

14.  Το φωτοτυπικό μηχάνημα είναι διαθέσιμο μόνο για τις εργασίες που το σχολείο αναθέτει στους μαθητές και μόνο για τα βιβλία της βιβλιοθήκης.

15.  Η χρήση των υπολογιστών καθώς και η δυνατότητα πρόσβασης στο Internet, γίνεται με σειρά προτεραιότητας και με την παρουσία της υπεύθυνης της βιβλιοθήκης. υπόκειται δε σε κανόνες όσον αφορά τη χρονική διάρκεια και το θέμα αναζήτησης.

16.   Η χρήση του χώρου της βιβλιοθήκης για τη διεξαγωγή μαθημάτων και τη χρήση του οπτικοακουστικού υλικού της γίνεται μετά από συνεννόηση με την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.

Τα μέλη οφείλουν να σέβονται τους παραπάνω όρους, διαφορετικά χάνουν την ιδιότητά τους.

τηλ-fax: 2610 642191

κατασκευή δικτυακού τόπου: