ΑΡΧΙΚΗ

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ιστορικό

περιγραφή

Η Βιβλιοθήκη μας είναι μία από τις 499 Σχολικές Βιβλιοθήκες του  Επιχειρησιακού Προγράμματος για την Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση (ΕΠΕΑΕΚ). Βρίσκεται στο  ισόγειο του σχολείου μας και εκτείνεται  σε  ένα φωτεινό  και ευχάριστο  χώρο, αποτελώντας ένα  ζωντανό  πόλο έλξης  για τους μαθητές.

ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ, παράθυρο στη γνώση

Διαθέτει βιβλιοστάσια, αναγνωστήριο, πάγκο δανεισμού και σταθμούς εργασίας Η/Υ.
Είναι εξοπλισμένη με ηλεκτρονικούς υπολογιστές συνδεδεμένους σε τοπικό δίκτυο, φωτοτυπικό μηχάνημα, κοινόχρηστο εκτυπωτή laser, σκάνερ, φαξ, στερεοφωνικό συγκρότημα, τηλεόραση, βίντεο και DVD. Διαθέτει επίσης πρόσβαση στο διαδίκτυο (ADSL γραμμή σε όλο το δίκτυο της βιβλιοθήκης), μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ)-έργο Edunet.

Στη συλλογή μας περιλαμβάνονται 5400 τίτλοι που παραχωρήθηκαν από το ΕΠΕΑΕΚ, καθώς και 550 τίτλοι που αποκτήθηκαν με αγορές και δωρεές. Μέλη της είναι οι μαθητές, οι καθηγητές και το προσωπικό του σχολείου. Επίσης οι απόφοιτοι και εξωτερικοί χρήστες υπό προϋποθέσεις. Τα ενεργά μέλη της το σχολικό έτος 2008-2009 είναι 170 και από την έναρξη της λειτουργίας της (2001) έχει δανείσει (με εξωτερικό δανεισμό) πάνω από 4500 βιβλία.

φορείς υλοποίησης του έργου

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ