ΑΡΧΙΚΗ

ιστορικό

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ιστορικό

Η βιβλιοθήκη του 20ου Γυμνασίου Πάτρας ξεκίνησε τη λειτουργία της το σχολικό έτος 2001-2002.

Η ίδρυσή της υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος για την Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση (ΕΠΕΑΕΚ) - ενέργεια "Σχολικές Βιβλιοθήκες" του ΥΠΕΠΘ (ΕΠΕΑΕΚ 1.3.γ & 1.4.β).

Η ενέργεια  αφορά στην ίδρυση και λειτουργία 499 σχολικών βιβλιοθηκών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στο χώρο των αντίστοιχων σχολικών μονάδων και με ισόρροπη γεωγραφική κατανομή σε όλη τη χώρα. Η χρηματοδότηση του έργου έγινε από το  Β' Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (ΚΠΣ).

Η ανάπτυξη και οργάνωση των σχολικών βιβλιοθηκών στους νομούς Αχαΐας, Αργολίδας, Κορινθίας, Ζακύνθου και Κεφαλληνίας ανατέθηκε στο
Πανεπιστήμιο Πατρών με την επωνυμία "ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ". Το Πανεπιστήμιο Πατρών (έργο "ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ") δημιούργησε 32 Σχολικές Βιβλιοθήκες από τις 499 προβλεπόμενες.

(Ν.Αχαΐας:16, Ν.Αργολίδας:4, Ν.Κορινθίας:6, Ν.Ζακύνθου:3, Ν.Κεφαλληνίας:3).

Η βιβλιοθήκη μας, μία από τις δεκαέξι συνολικά βιβλιοθήκες που δημιουργήθηκαν στο Νομό Αχαΐας, παραδόθηκε από το Πανεπιστήμιο Πατρών στη σχολική κοινότητα τον Οκτώβριο του 2001 και από τότε ο οικονομικός προϋπολογισμός της βαρύνει τη σχολική επιτροπή.

Το 20ο Γυμνάσιο Πάτρας, στο οποίο ανήκει η βιβλιοθήκη μας, βρίσκεται στην περιοχή της Περιβόλας. Ιδρύθηκε το 1986 και από το σχολικό έτος 1998-99 εγκαταστάθηκε  στο σημερινό κτίριο. Συγκεντρώνει περίπου 150 μαθητές που αναπτύσσονται σε 7 τμήματα, 3 στην Α΄ και από 2 στην Β΄ και Γ΄ τάξη. Οι μαθητές μας προέρχονται κυρίως από την περιοχή της Περιβόλας και από το Νέο Σούλι (οικισμό στους πρόποδες του Παναχαϊκού), αλλά και από το Παλαιό Σούλι τη Μοίρα και την Καρυά.

Πρώτος υπεύθυνος της βιβλιοθήκης ήταν ο Παναγιώτης Κατριμπούζας, φιλόλογος (2001-2006) και ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Δαουλτζης, αγγλικής φιλολογίας (2006-2007).

Από το σχολικό έτος 2007-2008 υπεύθυνη είναι η Αιμιλία Σιακοβέλη, οικονομολόγος.

τηλ-fax: 2610 642191

κατασκευή δικτυακού τόπου: Αιμιλία Σιακοβέλη, υπεύθυνη σχολικής βιβλιοθήκης