20o    ΓΥΜΝAΣΙΟ   ΠΑΤΡΑΣ

ΑΡΧΙΚΗ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το 20o Γυμνάσιο Πατρών ιδρύθηκε το 1986. Μέχρι το 1998 συστεγαζόταν με το 44ο Δημοτικό Σχολείο. Από το σχολικό έτος 1998-99 εγκαταστάθηκε  σε νέο κτίριο όπου και λειτουργεί  μόνο σε πρωϊνή βάρδια.

Το Γυμνάσιό μας συγκεντρώνει περίπου 120 παιδιά που αναπτύσσονται σε 7 τμήματα.

Το σύνολο σχεδόν των παιδιών προέρχεται από την περιοχή της Περιβόλας, όπου βρίσκεται το Σχολείο  από το Ν. Σούλι, ένα οικισμό στους πρόποδες του Παναχαϊκού και από ττην περιοχή Μπεγουλακίου.

Ο Σύλλογος των διδασκόντων αποτελείται  από 20 καθηγητές, μόνιμους και αποσπασμένους και καλύπτουν όλες τις υπάρχουσες ειδικότητες.

Από τη σχολική χρονιά 1999-2000 συμμετέχει:

α) στο πρόγραμμα «Οδυσσέας» όπου γίνεται διδασκαλία μαθημάτων με Η.Υ.

και β) στο πρόγραμμα «Επίδαυρος», που αφορά την δημιουργία και λειτουργία σχολικών βιβλιοθηκών.

Η Σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί από τον Οκτώβριο του 2001.

Οι μαθητές, σε συνεργασία με τους καθηγητές τους  συμμετέχουν  σε Ευρωπαϊκά προγράμματα (Comenius, eTwinning),σε πολιτιστικές εκδηλώσεις  και προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ
Καθηγητές