Γιορτή λήξης σχ. έτους 2017-18

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

Την Δευτέρα 18/6/2018 στις 21:00μμ πραγματοποιήθηκε η γιορτή του 20ου Γυμνασίου Πάτρας για τη λήξη του διδακτικού έτους 2017-18. Στην εκδήλωση απεύθυναν σύντομο χαιρετισμό ο πατήρ Ανδρέας Μιχαλόπουλος (εφημέριος στην εκκλησία των Αγίων Πάντων Περιβόλας), η κα Χαϊδοπούλου Νίκη (πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιβόλας), η κα Γεωργιοπούλου Ευθυμία (συνταξιούχος εκπαιδευτικός και πρώην διευθύντρια του σχολείου) και ο κ. Ραβασόπουλος Γεώργιος (υπεύθυνος της δράσης ecoMobliltyστην Αχαΐα). Ή εκδήλωση περιελάμβανε εκθέσεις μαθητικών έργων, ψηφιακές αφηγήσεις, θεατρικά δρώμενα, εικαστικές δημιουργίες και παρουσίαση περιβαλλοντικών-εκπαιδευτικών δράσεων.

Μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων με την συνδρομή μαθητών και μαθητριών επιμελήθηκαν τις παρακάτω ενότητες: (α) eComobility: Οικολογική και Ανεμπόδιστη μετακίνηση στην πόλη μας (κ. Μανωλοπούλου Κ., φιλόλογος), (β) Διδακτικές επισκέψεις στο μάθημα των Θρησκευτικών (κ. Δημητροπούλου Α., θεολόγος και κ. Παπαδάτου Ι., υποδιευθύντρια), (γ) Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Ο Λαχανόκηπος του σχολείου μας" (κ. Δημόπουλος Β. φυσικός, κ. Μπούσιας Ηλίας φιλόλογος και κ. Χρυσανθακοπούλου Β. βιολόγος), (δ) Εκπαιδευτικές δράσεις όπως συνθετικές-δημιουργικές εργασίες, διδακτικές επισκέψεις στο πλαίσιο μαθημάτων Χημείας και Βιολογίας και εθελοντική δράση ¨Ευέλικτα καπάκια" (κ. Χρυσανθακοπούλου Β. βιολόγος), (ε) Βραβεύσεις μαθητών και μαθητριών που διακρίθηκαν σε πανελλήνιους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς (κ. Τσαρούχα Χ., φιλόλογος) και συμμετείχαν σε Πανελλήνιους διαγωνισμούς ρομποτικής (κ. Χριστακούδης Χρήστος, Διευθυντής). Ο Πολιτιστικός Σύλλογος περιβόλας βράβευσε την ομάδα μαθητών της δράσης ecoMobilityγια την συνεισφορά της στην καταγραφή προβλημάτων μετακίνησης στην περιοχή της Περιβόλας καθώς και για τα δύο σημαντικά βραβεία που απέσπασαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό του ecoMobility με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Μανωλοπούλου Κωνσταντίνας ενώ ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων δια του Προέδρου του (κ. Δημητρόπουλου Β., συνταξιούχου εκπαιδευτικού) απένειμε αναμνηστικά διπλώματα και δώρα σε όλους τους μαθητές την Γ τάξης που απολύονται από το Γυμνάσιο. Η Διεύθυνση του σχολείου εύχεται σε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας "Καλό Καλοκαίρι".

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 23 επισκέπτες και κανένα μέλος