Ημερολόγια Αγάπης για το Παιδί Πρόσφυγα

on . Posted in Αγωγή Υγείας

microProsfigesΜήνυμα αλληλεγγύης και Αγάπης στα παιδιά του Πολέμου που επιθυμούν την ΕΙΡΗΝΗ ενώ βιώνουν εμπόλεμες καταστάσεις, έστειλαν οι μαθητές της Αγωγής Υγείας : ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ του 20ου Γυμνασίου Πατρών στο πλαίσιο χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας στις 23 Δεκεμβρίου 2015.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η κατανόηση της έννοιας της διαφορετικότητας αλλά και η σημασία της ένταξης ξεριζωμένων συνανθρώπων μας πέρα από προκαταλήψεις και στερεότυπα.Για το σκοπό αυτό οι μαθητές μας προέβησαν στη δημιουργία δύο ψηφιακών ημερολογίων με θέμα το παιδί Πρόσφυγας. Στο πρώτο ημερολόγιο καταγράφονται στιγμιότυπα συγκλονιστικών εμπειριών παράνομης μετανάστευσης παιδιών ενώ στο δεύτερο οι μαθητές ζωγράφισαν για τα δικαιώματα των Παιδιών συμβάλλοντας έτσι στην καλλιέργεια κλίματος ανοχής και αλληλεγγύης.

Τα ημερολόγια διατέθηκαν στο χριστουγεννιάτικο παζάρι και το ποσό που συγκεντρώθηκε θα δοθεί και για φιλανθρωπικό σκοπό.

ΕΥΧΌΜΑΣΤΕ ΟΛΟΨΥΧΑ ΜΙΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Οι 40 μαθητές της ομάδας με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Μανωλοπούλου Κ. (ΠΕ02) και συμμετέχουσα την κ. Παπαδάτου Ι.

Στο δεύτερο ημερολόγιο είναι οι ζωγραφιές των μαθητών που ενσωματώθηκαν στους μήνες του ημερολογίου.

Ιανουάριος: Μπακατσέλου Αντωνία (Α τάξη) "Εχω Δικαίωμα"
Φεβρουάριος: Αντωνοπούλου Δέσποινα (Α τάξη) Συναδέλφωση"
Μάρτιος: Βεσκούκη Ηλιάνα: (Γ Τάξη) ¨Η Αγάπη"
Απρίλιος: Σαρτώρου Μαρία ,Τσάτσαρης Ιωάννης (Α Τάξη) "Αισιόδοξη προοπτική"