Ο λαχανόκηπος του σχολείου μας

on . Posted in Περιβαλλοντικά Προγράμματα

Lahanokipos microΓια την φετεινή σχολική χρονιά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μια δραστηριότητα βιωματική και εκπαιδευτική παράλληλα: να ασχοληθούμε με τη δημιουργία λαχανόκηπου στο σχολείο μας και παράλληλα να φροντίζουμε και τα δέντρα που υπάρχουν στην αυλή μας. Μαθητές από διάφορες τάξεις συμμετέχουν στη δραστηριότητα αυτή και με πολύ όρεξη ξεκινήσαμε τη δουλειά.

Αρχικά διαμορφώσαμε ένα χώρο στο πίσω μέρος του σχολείου, όπου προστέθηκε χώμα για να είμαστε σε θέση να ξεκινήσουμε αυτή τη δραστηριότητα. Επίσης προστέθηκε κομπόστ που είχε δημιουργηθεί από παλιότερες χρονιές για εμπλουτισμό του. Τα πρώτα φυτά ήδη έχουν φυτευτεί (μαρούλια, κρεμμύδια, σκόρδα, μαιντανός, κουκιά, αρακάς και σπόρος για άγρια χόρτα - ραδίκια). Ελπίζουμε ότι θα έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Επίσης, με τη βοήθεια του παλαιού συναδέλφου μας κ. Σωρρα Δημήτρη, μαζέψαμε τις ελιές από ένα δέντρο που είχε παραγωγή φέτος και πήγαμε τις ελιές σε κοντινό ελαιοτριβείο της περιοχής και είχαμε και μια μικρή παραγωγή σε ελαιόλαδο! Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε και τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Δημόπουλο Βασίλη για την αμέριστη συμπαράστασή του και τη διάθεση να βοηθήσει σε κάθε μας προσπάθεια. Μέσω του Δήμου Πατρέων επίσης θα εγκαταστήσουμε ένα κάδο κομποστοποίησης, για να μπορέσουμε να μάθουμε και να βάλουμε σε εφαρμογή και τη δρστηριότητα αυτή.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος