Φεστιβάλ Γρίφων

Η ελληνική ομάδα ΕΝ.Ι.Γ.ΜΑ (Ένωση Ιδεών, Γρίφων, Μαθηματικών) οργάνωσε το τριήμερο 21 έως 23 Οκτωβρίου Φεστιβάλ γρίφων στην Πάτρα. Μαθητές και μαθήτριες καλέστηκαν να συμμετέχουν ενεργά σε μία πληθώρα δραστηριοτήτων και έτσι να οδηγηθούν στα μοναδικά μονοπάτια της επιστήμης. Συνοδοιπόροι τους ένας μεγάλος αριθμός διακεκριμένων επιστημόνων, εκπαιδευτικών και καλλιτεχνών που παρουσίασαν ξεχωριστά βιωματικά εργαστήρια, πρωτότυπες δράσεις και παιγνίδια με αντικείμενο τους Γρίφους και τα Μαθηματικά αλλά και τη συνύπαρξη Τέχνης και Επιστήμης.

Το πρωί της πρώτης ημέρας, Παρασκευή 21 Οκτωβρίου, το Σχολείο μας, και συγκεκριμένα τα τμήματα Β1 και Β2, καθώς και μαθητές/τριες της Γ΄τάξης που συμμετέχουν στον Όμιλο «τα Μαθηματικά στον Κόσμο», βρέθηκαν ανάμεσα σε 500 μαθητές από σχολεία της Πάτρας, στα Παλαιά Σφαγεία όπου συμμετείχαν σε δραστηριότητες, όπως

• Μαθητικός Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης AlanTuring – ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας
  • Σύνθετοι ηλεκτρονικοί γρίφοι και άλλες ενδιαφέρουσες δράσεις, Robotica.gr (Ανδρέας Τσιμπούρης)-Συμμετοχή Ελληνικής ΜΕΝSΑ
  • Ρυθμίστε το ρολόι, Ο Fred και οι φίλοι του κ.α. γρίφοι και παιχνίδια – Παναγιώτης Βέρρας & συνεργάτες, SΤEMEducation Πάτρας
  • Διαδραστική Έκθεση Γρίφων από τη συλλογή του Πανταζή Χούλη δημιουργού του Μουσείου Γρίφων στο Καστελόρριζο και εμπνευστή του Φεστιβάλ.
  • Τρισδιάστατα εκπαιδευτικά παιχνίδια-γρίφοι εξωτερικού χώρου.

[ Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση ]

Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί
Γιαννίση Μαρία και Νικολάου Παρασκευή (Μαθηματικοί), Νικολάου Κωνσταντίνος (Φυσικός).

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 9 επισκέπτες και κανένα μέλος