ΜΥΣΤΙΚΗ ΛΕΞΗ

Στα προσωπικά email των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας έχουν αποσταλεί οι ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ που μπορεί να χρησιμοποιηθούν από τους καθηγητές του σχολείου μας για την ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ των μαθητών μας την επόμενη εβδομάδα.

Παρακαλούμε να συνδεθείτε εγκαίρως στη διεύθυνση
με τους κωδικούς του ΠΣΔ και να ακολουθήσετε τις οδηγίες

(*) το Σαββατοκύριακο ας οργανώσουμε κατάλληλα τον χρόνο μας ώστε να "αποτοξινωθούμε" από την έντονη χρήση εργαλείων Τεχνολογίας και Επικοινωνίας συμμετέχοντας-οργανώνοντας κατάλληλες δραστηριότητες  (π.χ διάβασμα, μουσική, οικογενειακές δραστηριότητες, πεζοπορίες  κλπ)

Ενισχυτική διδασκαλία (2020-21)

Έναρξη προετοιμασίας για την Ενισχυτική Διδασκαλία στα Γυμνάσια

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες)
2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες),
3) Μαθηματικά (3 ώρες),
4) Φυσική (1 ώρα),
5) Χημεία (1 ώρα),
6) Αγγλικά (2 ώρες)

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που
υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Τα μαθήματα γίνονται στο πλησιέστερο Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (ΣΚΑΕ) ή με τηλεκπαίδευση

Αιτήσεις μέχρι 27 Νοεμβρίου
[Υποβολή αιτήματος από γονείς-κηδεμόνες]

Σχετικά Έγγραφα: Εγκύκλιος, ΦΕΚ, ΥΔ

17η Νοέμβρη

Την Τρίτη 17 Νοέμβρη δεν θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα.

Οι μαθητές θα συγκεντρωθούν στις 9:00πμ στα δωμάτια των Υπεύθυνων Καθηγητών σε κάθε τμήμα για μια σύντομη αναφορά στην επέτειο του Πολυτεχνείου.

(*) ο Σύλλογος Διδασκόντων θα συνεδριάσει αμέσως μετά την λήξη της εκδήλωσης για να αποφασίσει τον τρόπο αξιοποίησης των 5 φορητών συσκευών (tablets) που διαθέτουμε για την υποστήριξη οικογενειών με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, η ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης (βλ. εγκύκλιο 151977/ΓΔ4/7-11-2020)

Το υπόλοιπο μέρος της ημέρας ας "αποτοξινωθούμε" από την έντονη χρήση εργαλείων Τεχνολογίας και Επικοινωνίας με κατάλληλες δραστηριότητες  (π.χ διάβασμα, μουσική, επετειακά αφιερώματα στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο, οικογενειακές δραστηριότητες κλπ)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 24 επισκέπτες και κανένα μέλος