Εκπαιδευτική εκδρομή στον Υγρότοπο Κοτυχίου-Στροφυλιάς

Την Δευτέρα 8/5/2023, η παιδαγωγική ομάδα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Β΄Γυμνασίου) του σχολείου μας, πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στον υγρότοπο Κοτυχίου-Στροφυλιάς, Τα παιδιά ενημερώθηκαν για θέματα που αφορούν τον βιότοπο και ακολούθως πεζοπόρησαν στο δάσος κουκουναριάς συλλέγοντας φυτά για το φυτολόγιο τους και φωτογραφίζοντάς τα για το ψηφιακό τους άλμπουμ. Παρατήρησαν την τοπική ορνιθοπανίδα με κιάλια και τηλεσκόπια και μελέτησαν την ηλικία των δέντρων με τη μέθοδο των τρυπανιδίων. Ερεύνησαν τα επίπεδα ρύπανσης της παράκτιας περιοχής του Ιονίου και ολοκλήρωσαν την εκδρομή τους με το καθιερωμένο ετήσιο πικνικ και τον κουκουναροπόλεμο!
 Η εμπειρία τόσο για τα παιδιά όσο και τους συνοδούς καθηγητές ήταν αξέχαστη!

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί
,Χρυσανθακοπούλου Β. (ΠΕ04.04, Αρχηγός), Νικολοπούλου Γεωργία (ΠΕ06), Παπαδάτου Ι. (ΠΕ81)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 επισκέπτες και κανένα μέλος