Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

"μαθαίνουμε παίζοντας"

Το σχολείο μας αποδέχτηκε την πρόσκληση του Γυμνασίου Βέλου Κορινθίας (κωδικός πρόσκλησης:cw21-apaXV)  και για δύο εβδομάδες, 18 έως 31 Οκτωβρίου 2021, σε αρκετά τμήματα οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εμπλακούν σε δραστηριότητες προγραμματισμού, χρησιμοποιώντας ως γλώσσα προγραμματισμού το blockly και το Scratch. Οι μαθητές παίζοντας, πειραματίζονται και αναπτύσσουν τεχνικές επίλυσης προβλημάτων, παρακολουθώντας μαθήματα προγραμματισμού με τις εφαρμογές των αγαπημένων τους ηρώων: Angry birds, minecraft, star wars, frozen, Disney Infinity Play Lab, Flappy code, Artist κ.α

[ δείτε την εκδήλωσή μας --> εδώ ]

Έκτακτη εξΑΕ

Ημέρα: ..............

Λειτουργία: από απόσταση (έκτακτη εξΑΕ)

Λεωφορεία: Αναχώρηση 8:30πμ  από την στάση για ΚΑΡΥΑ και ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙ

Ωρα Έναρξης Μαθημάτων: 9:00πμ στο δωμάτιο του καθηγητή της 1ης ώρας

Ωράριο λειτουργίας: τροποποιημένο ωράριο λειτουργίας

Πρόγραμμα Μαθημάτων: δείτε το πρόγραμμα ανά τμήμα

Δωμάτια Καθηγητών: Δωμάτια Webex Meet (απαιτείται σύνδεση στην ηΤαξη http://eclass.sch.gr και εγγραφή στο μάθημα "*** Σχολικό έτος 2021-22 (οδηγίες, δωμάτια κλπ) ")

Διευθυντής: Δωμάτιο Webex Meet του Διευθυντή

(*) αν δεν μπορείτε να βρείτε-συνδεθείτε στο δωμάτιο κάποιου/ποια καθηγητή/τριας συνδεθείτε στο δωμάτιο του διευθυντή για οδηγίες

Σήμανση «Πλάτανου Γιαννιά» στη Δροσιά Αχαΐας

Αθήνα, 9 Σεπτεμβρίου 2021

Σήμανση «Πλάτανου Γιαννιά» στη Δροσιά Αχαΐας

Στη σκιά του εμβληματικού «Πλατάνου Γιαννιά» που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του οικισμού Δροσιάς Αχαΐας (ιστορική Προστοβίτσα) πραγματοποιήθηκε με κάθε επισημότητα η επετειακή εκδήλωση σήμανσης του εν λόγω μνημειακού δένδρου ελευθερίας της Πελοποννήσου, που διοργάνωσε ο Δήμος Ερυμάνθου μαζί με τον Πολιτιστικό και Περιβαλλοντικό Σύλλογο Δροσιάς Τριταίας «Οι Γιαννιάδες» σε συνεργασία με το 20ο Γυμνάσιο Πατρών και   με το Ινστιτούτο Πολιτισμού Μεσσηνίας, στο πλαίσιο του επετειακού ερευνητικού προγράμματός «1821-2021:Δίκτυο Αιωνόβιων Δέντρων Ελληνικής Επανάστασης» που τελεί υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021».

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 22 επισκέπτες και κανένα μέλος