Έκτακτες ρυθμίσεις λόγω ψύχους

Την Τετάρτη 26/1/2022 οι μαθητές θα παραμείνουν στο σπίτι και δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα από απόσταση μέσω τηλεκπαίδευσης (οι κύριες υπηρεσίες τεχνικής υποστήριξης της τηλεκπαίδευσης βρίσκονται στην περιοχή της ΑΘΗΝΑΣ και δεν είναι διαθέσιμες για την περιοχή μας). Αναμένουμε οδηγίες από το ΥΠΑΙΘ γαι τη διενέργεια self-test και τον τρόπο επιστροφής στο σχολείο.

δείτε την επίσημη ανακοίνωση [ εδώ ]

*****************

Την Τρίτη 25/1/2022 οι μαθητές θα παραμείνουν στο σπίτι και δεν θα πραγματοποιηθούν τα διαδικτυακά μαθήματα σύμφωνα με απόφαση της Πολιτείας. Επιπλέον σας ενημερώνουμε ότι δε θα διενεργηθούν self test για αύριο μια και αναμένουμε νεότερη ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ.

δείτε την επίσημη ανακοίνωση [ εδώ ]

*******************

Την ΔΕΥΤΕΡΑ 24/1 οι μαθητές και οι μαθήτριες παρέμειναν στο σπίτι τους και παρακολούθησαν τα μαθήματά τους από απόσταση μέσω τηλεκπαίδευσης.

Ώρα έναρξης μαθημάτων
8:30πμ

1. Τροποποιημένο ωράριο λειτουργίας (βλ. εδώ )
2. Δωμάτια καθηγητών (βλ. εδώ)
3. Εναλλακτική ιστοσελίδα  http://20gym-patras.blogspot.com
     (ενημερώνεται όταν δυσλειτουργεί η επίσημη ιστοσελίδα)
4. Η επίσημη ανακοίνωση από ΔΔΕ Αχαΐας (βλ. εδώ )

Ασφάλεια στο διαδίκτυο-Διαδικτυακός εκφοβισμός

Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2022
(3η και 4η διδακτική ώρα, διαδικτυακά από τα τμήματα των μαθητών)

Οι μαθητές της Α' γυμνασίου παρακολούθησαν το πρόγραμμα ‘’Reallifestories’’ συνοδευόμενο με βίντεο από το Διαδραστικό Εκπαιδευτικό εργαλείο. Το πρόγραμμα πρόληψης (διάρκειας 2 διδακτικών ωρών) με θέμα Ασφάλεια στο διαδίκτυο-Διαδικτυακός εκφοβισμός πραγματοποίησε η ψυχολόγος Έλενα Παλούμπη από το Σύλλογο ‘’Το Xαμόγελο του παιδιού’’με σκοπό οι μαθητές να ενημερωθούν για τους κινδύνους του διαδικτύου και πως μπορούν να προστατευτούν από αυτούς.

Συντονιστική Ομάδα Εκπαιδευτικών
κ. Σταθοπούλου (καλλιτεχνικών), κ. Τσαμπακάλου (φιλόλογος), κ. Σκέντζου (μουσικός),
κ. Θεοδωροπούλου (οικιακής οικονομίας)

Η επικοινωνία στην οικογένεια σήμερα

Eνημερωτική εκδήλωση-συζήτηση με θέμα

"Για μια καλύτερη επικοινωνία στην οικογένεια σήμερα"

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου στις 18:00 το απόγευμα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά (λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της πανδημίας) και θα γίνει προσπάθεια να απαντηθούν ερωτήματα όπως:

(α) Τι μπλοκάρει την επικοινωνία στην οικογένεια;

(β) Γιατί ενώ θέλουμε να έχουμε μια καλή επικοινωνία με τους δικούς μας ανθρώπους στην καθημερινότητα μας δεν τα καταφέρνουμε,

(γ) Μέσα από ποιους πρακτικούς τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε την επικοινωνία μας με τα παιδιά;

Η εισήγηση του θέματος αλλά και η συζήτηση με τους γονείς θα γίνει από την κ. Σταύρου Θωμαΐς – Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου Πρόληψης Αχαΐας.
Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

(*) Θα χρησιμοποιηθεί το δωμάτιο σύνδεσης της κ. Θεοδωροπούλου Ελένης (καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας). Ο σύνδεσμος έχει αποσταλεί στα email των γονέων - κηδεμόνων

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 23 επισκέπτες και ένα μέλος