Bραβεία από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της εκστρατείας ECOMOBILITY 2017-18

Posted in Βραβεύσεις-Διακρίσεις

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ! ΔΙΠΛΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ
ποδ1
Μία δράση στο πνεύμα και τη φιλοσοφία Ecomobility(Πανελλήνια Εκστρατεία Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε θέματα Οικολογικής και Ισότιμης Μετακίνησης  δε θα μπορούσε να είναι καλύτερη γιορτή από αυτή τη Διπλή Διάκριση με την οποία τιμήθηκε η αξιοθαύμαστη Αυτενέργεια των μαθητών να εκφράσουν δημιουργικά τις ανησυχίες τους για το Οικολογικό Μέλλονμέσα από τη Δημιουργική Γραφή, την Εικαστική ,Θεατρική Τέχνη αλλά και την Ηλεκτρονική Έκφραση.
Η Τελετή Απονομής των Βραβείων ECOMOBILITY 2017-2018έγινε το Σάββατο 21 Απριλίου, με την παρουσία του Αν. Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης Γιάννη Τσιρώνη, του Ευρωβουλευτή Μιλτιάδη Κύρκου και εκπροσώπων Επιστημονικών Ιδρυμάτων, Οργανισμών και Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Στη διάρκεια της Τελετής έγινε και η απονομή Βραβείων Δημιουργικότητας για τις δύο Εκστρατείες στις πιο δημιουργικές και με φαντασία εργασίες των ομάδων των μαθητών
 Βραβείο Ηλεκτρονικής Έκφρασης του Διαγωνισμού:Οικολογική Ανεμπόδιστη Μετακίνηση
1οΒραβείο:20ο Γυμνάσιο Πάτρας  2ο Βραβείο: Εκπαιδευτήρια Μπουγά, Καλαμάτα. 3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Μυκόνου

Βραβεία Εικαστικής Έκφρασης

1ο Βραβείο: Εκπαιδευτήρια Καντά, Βριλήσσια. 2ο Βραβείο:20οΓυμνάσιο Πάτρας. 3ο Βραβείο: 8ο Γυμνάσιο Βόλου

Το 2ο βραβείο εικαστικών  απέσπασαν οι δημιουργίες: η Γκρίζα άψυχη Πόλη και το "Κλειδί της Ευτυχίας¨τα οποία αποτέλεσαν και τα σκηνικά του θεατρικού Δρώμενου" Τόλμησε να ζήσεις τα Όνειρά σου"

ΚΛΕΙΔΙ ΕΥΤΥΧΙΑΣ

ΓΚΡΙΖΑ ΑΨΥΧΗ ΠΟΛΗ

Οι ομάδες των μαθητών που κέρδισαν το πρώτο βραβείο, σε κάθε κατηγορία Δημιουργικού της Εκστρατείας ECOMOBILITY θα φιλοξενηθούν στο ECOCAMP, που διοργανώνει κάθε χρόνο το ECOCITY, την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου στα Καλάβρυτα.
Την Τελετή φιλοξένησε το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, στο Αμφιθέατρο του Υπουργείου.
Οι εκστρατείες ECOMOBILITY και FREE MOBILITY 2017-18 διοργανώθηκαν από το ECOCITY και είναι υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, του Υπουργείου Εσωτερικών και του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής.
Χορηγοί Επικοινωνίας της Εκστρατείας είναι τα περιοδικά ΑUTO TΡΙΤΗ, ΜΟΤΟ ΤΡΙΤΗ, ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΠΙΤΙ & ΚΤΗΡΙΟ, CSR REVIEW και ECOTEC οι δικτυακοί τόποι csrnews.gr, ecozen,gr και η εφημερίδα ΤΥΠΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
Την εκστρατεία υποστήριξαν ο Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων Δικύκλων (ΣΕAΑ), οι εταιρίες COMBATT, WEBOLUTION, ΔΕΠΑ, ELITE CITY RESORT, XENIA VOLOS CITY RESORT, STEFI και STUDIO ANALYSIS

Δε θα μπορούσε να είναι καλύτερη αρχή για το σχολείο μας,από τη υπόσχεση να συνεχίσουμεκαι την επόμενη χρονιά με ανοιχτούς ορίζοντες σε μια κοινωνία που μας καλεί να συνδιαμορφώσουμε το Οικολογικό της Μέλλον .
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ:
ΤΣΑΤΣΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
ΝΤΑΒΛΟΥΡΟΥ ΣΟΦΙΑ
ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ
ΣΑΡΤΩΡΟΥ ΜΑΡΙΑ
ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ
ΟΡΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΣΗΦ
ΜΕΝΤΖΙΝΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
ΡΑΠΠΟΥ ΛΟΥΚΙΑ