100 Χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή

1. Ιστορία (από την Συνθήκη των Σεβρών έως την ενσωμάτωση των προσφύγων στην Ελλάδα)
  2. Πνευματική ανάπτυξη (εκπαίδευση όλων των βαθμίδων, πνευματική και επιστημονική παραγωγή)
  3. Πολιτιστική δημιουργία (υλική και άυλη πολιτιστική κληρονομιά)
  4. Καθημερινός βίος (ήθη – έθιμα, τρόπος ζωής, κοινωνική οργάνωση, οικονομία)

Συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις

• Τετάρτη 4/5 και ώρα 19:30:
    Έκθεση "Μνήμες Ιωνίας" (αίθουσα εκδηλώσεων Πειραματικού Λυκείου Πατρών)
  • Πέμπτη 5/5 και ώρα 11:40πμ-13:10μμ:
    Διαδικτυακή παρουσίαση 20ου Γυμνασίου με τίτλο "Είχανε ένα συνήθειο στη Σμύρνη να τρώνε με τις πόρτες ανοιχτές"

Τους μαθητές προετοιμάζει/συντονίζει η κ. Γιαννίση Μαρία (μαθηματικός) με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών
Τσαρούχα Χριστίνας (φιλόλογος), Βλασσοπούλου Ελένης (γαλλικής φιλολογίας), Δημητροπούλου Αικατερίνης (θεολόγος) και Χριστακούδη Χρήστου (πληροφορικός)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 13 επισκέπτες και κανένα μέλος