Pod4Stories– γιορτάΖΩ, Ιστορίες για τα Χριστούγεννα

Στην ενότητα «Χριστούγεννα» δύο ομάδες μαθητών της Α΄Γυμνασίου

• Γατομάτης Κ. (Α1, συγγραφέας και αφηγητής) και Δενάζης Γ. (Α1, αφηγητής) [1]
  • Βαφείδη Α. και Μανωλοπούλου Σ. (Α2, συγγραφείς και αφηγήτριες) [2]

έγραψαν και αφηγήθηκαν δύο πρωτότυπες χριστουγεννιάτικες ιστορίες. Οι αφηγήσεις ηχογραφήθηκαν στο σχολείο μας και αναρτήθηκαν στην ηλεκτρονικη σελιδα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων  (βλ. https://www.chaniafilmfestival.com/pod4stories/)

Επιμέλεια Δράσης:
Μαρία Γιαννίση, Μαθηματικός

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων και η Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης, στο πλαίσιο της ανάπτυξης του αφηγηματικού λόγου και της καταγραφής της προφορικής και της τοπικής ιστορίας, έχει εντάξει, από την άνοιξη του 2021, με την έγκριση και την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων [Α.Π. 114778/ΓΔ4 από 15-9-2021] το podcast ως μέσο αποτύπωσης, έκφρασης, καταγραφής των ανθρώπινων ιστοριών. Με τον όρο podcast εννοούν μια σειρά ηχογραφημένων επεισοδίων οποιουδήποτε περιεχομένου, που αναρτώνται στο διαδίκτυο και μπορεί να τα ακούσει οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε και οπουδήποτε. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια όλη τη σχολική χρονιά.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος