Make a Wish (2021)

on . Posted in Εκδηλώσεις-Δράσεις

ΑΣΤΕΡΙΣτα παπούτσια του Άλλου...

Αρκεί ένας υψηλός δείκτης νοημοσύνης (IQ) να οδηγήσει μια κοινωνία στην πρόοδο;

Η απάντηση έρχεται από τους ειδικούς και είναι αρνητική. Μόνη της η υψηλή ευφυία δεν αποτελεί εγγύηση για επιτυχία στη ζωή αλλά είναι μέρος μιας πολύπλοκης σειράς επιρροών που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και τη Συναισθηματική Νοημοσύνη (EQ) , βασική διάσταση της οποίας είναι η Ενσυναίσθηση. Το επόμενο βήμα στην εξέλιξη της ανθρωπότητας θα βασίζεται στην ενσυναίσθηση, λένε ψυχολόγοι και ψυχοθεραπευτές, δηλαδή στην ικανότητα του ανθρώπου να αναγνωρίζει, να αντιλαμβάνεται και να αισθάνεται αυτό που αισθάνεται ένα άλλο άτομο. «Be in someone’s shoes» λένε οι Άγγλοι που πολύ απλά σημαίνει μπαίνω στη θέση του άλλου, συμμερίζομαι, κατανοώ, είμαι διαθέσιμος, ταυτίζομαι συναισθηματικά.

Το σχολείο μας ,καλλιεργώντας τη δεξιότητα της ενσυναίσθησης, έφερε τους μαθητές και τις μαθήτριές του σε επαφή με το Make-a-wish Ελλάδος , μοιράζοντας Αστέρια, Ευχές και Αγάπη σε παιδιά που δοκιμάζονται από πολύ σοβαρές ασθένειες ,δίνοντάς τους δύναμη να συνεχίσουν το δύσκολο αγώνα τους.

Ευχή όλων μας: Τα όνειρά τους να γίνουν πραγματικότητα!

[ Λέμε την Γνώμη μας ]   + [ Φωτογραφίες από την Εκδήλωση ]

Συντονιστική Ομάδα Εκπαιδευτικών
κ. Σταθοπούλου (καλλιτεχνικών), κ. Τσαμπακάλου (φιλόλογος), κ. Σκέντζου (μουσικός),
κ. Θεοδωροπούλου (οικιακής οικονομίας)