Εκπαιδευτικές δράσεις για τα 200 χρόνια από την επανάσταση

on . Posted in Καινοτόμες δράσεις

Η σχολική μας κοινότητα ευχαριστεί θερμά
τους μαθητές και τις μαθήτριες
που δραστηριοποιήθηκαν εθελοντικά το σχολικό έτος 2020-21 με αφορμή τον εορτασμό των 200 χρόνων από την επανάσταση του 1821, ερευνώντας την Τοπική Ιστορία και καταγράφοντας Ιστορικά στοιχεία από τη ζωή και δράση του Προεπαναστατικού ήρωα Γιάννη Γιαννιά  ορμώμενου εκ Προστοβίτσας Ν.Αχαίας και αναδεικνύοντας αυτά με την βοήθεια λογισμικού επαυξημένης πραγματικότητας.

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον κ. Παπανικολάου Νικόλαο (γονέα μαθητή) για την δωρεάν των υλικών και την καθοδήγηση των μαθητών στην κατασκευή της σχετικής μακέτας, τον κ. Δημητρόπουλο Βασίλειο (εκπρόσωπο του Πολιτιστικού Συλλόγου Δροσιάς) για τις πολύτιμες πληροφορίες, το σχετικό υλικό και την οικονομική συνεισφορά στην κατασκευή της μακέτας.

αναμνήσεις δράσεων

Συντονιστική ομάδα εκπαιδευτικών
Μανωλοπούλου Κωνσταντίνα (φιλόλογος), Νικολοπούλου Γεωργία (αγγλικής φιλολογίας) και Παπαδάτου Ιωάννα (πολιτικός μηχανικός-υποδιευθύντρια)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 16 επισκέπτες και κανένα μέλος